در اين وبلاگ


مشاوره مامایی جوانه|مشاوره تلفنی مامایی و بارداری|Midwifery Consulting by phone

سلام؛ به وبسایت ما خوش آمدید،

گروه مشاوره مامایی جوانه در نظر دارد به جهت بالا بردن اطلاعات «بهداشتی-مامایی» شما دختران امروز و مادران فردا گام هایی را با کمک شما دوستان بردارد.

تلاش ما بر این است که اطلاعات ارائه شده در عین جامع و به روز بودن، بر روی نکات کاربردی موضوع تاکید داشته و از آوردن اسامی و اصطلاحات صرفا تخصصی اجتناب شده است.

هم چنین بخش مشاوره مامایی آنلاین، آماده پاسخگویی به سوالات شماست.

در صورت تمایل از طریق منوها و کادرهای بالای سایت، وارد اینستاگرام و تلگرام ما شده و مطالب بیشتری را ملاحظه نمایید.

مشاوره مامایی تلفنی:

9092305629 (از تلفن ثابت و در تهران)

9099071174 (از تلفن ثابت و در سراسر کشور)

کریمی؛ کارشناس مامایی

آخرین نظرات


 مشاوره مامایی تلفنی
پرده بکارت....دختران جوان بخوانند!

پنجشنبه, ۲۷ آذر ۱۳۹۳، ۰۶:۰۰ ب.ظ

دانستنی های لازم دختران درباره پرده بکارت

سوال و جواب هایی درباره پرده بکارت و مسائل جنسی مربوط به آن که در بین دختران و زنان جوان که وجود دارد رو تا حد امکان در این پست به آن ها پاسخ داده شده است .

پرده بکارت چیست ؟
پرده بکارت به بافت یا غشای نازکی می گویند که از جنس مخاطی است و ورودی مهبل زن را به صورت ناقص می‌پوشاند.

محل قرار گیری پرده بکارت کجاست؟
پرده بکارت در حقیقت بخش خارجی اندام جنسی است.به همین دلیل دقیقا در ورودی دهانه واژن تعبیه شده است. اما ورودی دهانه واژن در برخی از افراد در همان ابتدای اندام تناسلی است و به سادگی قابل رویت و تشخیص است و در برخی نیز در عمق است و مشاهده آن به طور معمول امکان پذیر نیست.

انواع پرده بکارت

سوال و جواب های شایع مربوط به پرده بکارت

 چرا شکل پرده بکارت من با آنچه در تصاویر اینترنتی می بینم ، متفاوت است؟ آیا برای من مشکلی پیش آمده است؟

اولا توصیه می کنم برای ارضای حس کنجکاوی خود در مسائل جنسی به مشاهده تصاویری که دیدنشان گناه است ، متوسل نشوید. هم ارزش ندارد ، هم این که سوالاتی را برای شما به وجود می آورد که نتیجه آن جز نگرانی و افسردگی چیز دیگری نخواهد بود .
ثانیا شکل ، رنگ و حالت اندام جنسی در افراد مختلف متفاوت است. بنا بر این اندام جنسی خود را با دیگران مقایسه نکنید. کلیات آن در همه مشترک است اما در مسائل جزئی تفاوت های بسیاری وجود دارد.

چرا پرده بکارت من سوراخ است. نگرانم که پرده بکارتم خود به خود پاره شده باشد؟

همه پرده های بکارت سوراخ هستند. از طریق همین سوارخ است که خون قاعدگی از مهبل خارج می شود. البته در افراد محدودی پرده های بکارت به طور کامل بسته است. این گونه افراد وقتی که به سن قاعدگی برسند،‌ به دلیل جمع شدن خون در پشت پرده بکارت احساس درد می کنند که با مراجعه به متخصص زنان و زایمان پرده بکارت آن ها برداشته شده و گواهی لازم نیز توسط پزشک قانونی به آن ها داده می شود تا موقع ازدواج مشکلی نداشته باشند.

آیا هنگام نزدیکی یا وارد کردن شی خارجی به واژن ،‌ پرده بکارت کلا از بین می رود؟

خیر . ممکن است پرده بکارت از چند جا پاره شده و به چند قطعه تقسیم شود. یا ممکن است موجب پارگی بخش کوچکی از جداره آن و در نتیجه پارگی تعداد اندکی مویرگ و خونریزی مختصری شود . بقایای پرده بکارت تنها هنگام زایمان است که به طور کامل از بین می‏رود.

ایا ممکن است پرده بکارت هرگز پاره نشود؟

بله. در چنین مواردی به پزشک مراجعه می کنند تا به وسیله عمل جراحی پرده برداشته شود.

آیا همه پرده های بکارت شبیه هم هستند و در همه آن ها موقع پاره شدن ، خونریزی وجود دارد؟

پرده‌های بکارت با یکدیگر متفاوتند. انواع گوناگونی از پرده‌های بکارت شناسایی شده اند اما از بین آنها به طور کلی رایجترینشان عبارتند از:
الف) حلقوی: در این نوع ، پرده به صورت حلقه ای دور ورودی واژن را می پوشاند. لذا در خیلی از موارد خون ریزی ندارد.

ب) ارتجاعی: پرده ای که به اندازه کافی انعطاف پذیر و قابل ارتجاع است و به هنگام ورود آلت تناسلی پاره نمی شود، یا اینکه به طور جزئی پاره می شود و معمولاً خونریزی ندارد.

ج) تیغه ای: پرده تیغه ای یا دو سوراخی، پرده ای است که یک تیغه ممتد در طول واژن دارد. خون ریزی دارد.

د) غربالی: پرده غربالی یا سوراخ سوراخ، پرده ای است که به طور کامل در عرض مهبل کشیده شده امّا سطح آن سوراخ سوراخ است. خون ریزی دارد.

ھ) پرده بسته: پرده بسته یا پرده بدون سوراخ، پرده ای است که تنها با خروج نوزاد پاره می شود. امّا به صورت خطوط نامنظم گوشتی پیرامون ورودی واژن باقی می ماند. همان طور که قبلا هم گفتیم، در دخترانی که به سن بلوغ می رسند. در صورتی که دارای پرده بسته باشند، خون قاعدگی پشت آن جمع شده و نمی تواند خارج شود و در نتیجه باعث بروز درد می شود. اینگونه افراد باید به پزشک مراجعه نمایند تا طی عمل جراحی و ایجاد برش در سطح پرده، خون قاعدگی از آن خارج شود.

 

آیا با داخل کردن انگشت امکان دارد پرده بکارت به تدریج نازک شده و در نهایت پاره شود؟

نمی توان در پاسخ به این سوال نظر قطعی داد. این بستگی به محل واقع شدن پرده بکارت و نیز نوع پرده بکارت و بزرگی و کوچکی انگشت دارد. ولی این گونه نیست که پرده به مرور به وسیله انگشت نازک شود. بلکه به طور جزئی صدمه می بیند. برای تشخیص این پارگی پرده بکارت باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد.

آیا متخصص هنگام معاینه پرده بکارت من می تواند بفهمد که قبلا خودارضایی داشته ام یا نه؟

خیر. اگر خودتان چیزی نگویید ، نه متخصص ، نه همسرتان و نه هیچ کس دیگر ، متوجه نمی شود. ضرورتی هم ندارد که چیزی بگویید. بعضی از پزشکان ممکن است سوالاتی در این مورد از شما بپرسند اما این سوال دلیل بر این نمی شود که چیزی فهمیده باشند.

 از پاره شدن پرده بکارتم نگرانم ولی می ترسم برای معاینه به متخصص مراجعه کنم؟ ممکن است به خانواده ام اطلاع دهد.

شما هرگز نباید از مراجعه به متخصص هراسی به دل خود راه دهید. پزشک متخصص نیز انسانی است مانند من و شما که به قوانین انسانی پایبند است. یکی از وظایف اولیه پزشکان رازداری است. در ماده ۶۴۸ قانون مجازات اسلامی آمده است که افشای اسرار بیماران جرم است و مجازات دارد. مجازات آن هم سه ماه و یک روز تا یک سال حبس ، یا یک میلیون و پانصد هزار تا شش میلیون ریال جزای نقدی است. بنا بر این حتی اگر پزشکی چنین کاری را انجام دهد شما از حیث قانونی می توانید علیه وی شکایت کنید. پزشکان دائما با بیماران مختلف سروکار دارند . آن ها بیش از شما به حفظ اسرار پایبندند. اصلا شغل پزشکی به صورتی است که افراد مختلف مشکلات و بیماری خود را در حدی که حتی به نزدیکترین افراد خانواده خود نمی گویند را با آنها در میان می گذارند. بنا بر این ترس به دل خود راه ندهید و حتما برای معاینه مراجعه کنید. البته برای اسودگی خاطر ، اگر به پزشک ناشناس مراجعه کنید بهتر است.

من در دوره قاعدگی لخته خون مشاهده کردم. آیا این لخته خون نشانه پارگی بکارت من است؟

خیر. وجود لخته خون در قاعدگی طبیعی است و ربطی به پرده بکارت ندارد اما اگر بیش از حد این اتفاق برایتان می افتد ،‌ به پزشک مراجعه کنید تا ادامه یافتن آن منجر به کم خونی نشود و با تجویز داروهای لازم درمان شود.

من تازه ازدواج کرده ام اما می ترسم خونریزی و درد شدیدی هنگام برداشته شدن پرده بکارت داشته باشم؟

بیهوده مضطرب نباشید. خونریزی پاره شدن بکارت در حد چند قطره مختصر خواهد بود که حتی در برخی به سختی تشخیص داده می شود. اما برای این که درد نداشته باشید ، همسرتان باید با روش درستی عمل نماید. اگر آمادگی روحی لازم برای نزدیکی نباشد و تحریک لازم صورت نگرفته باشد این درد خواهد بود. توصیه می کنم در اولین شب عروسی نزدیکی صورت نگیرد. صبر کنید و با آرامش کامل و آمادگی لازم اقدام کنید. نگران حرف دیگران هم نباشید . قبل از نزدیکی لازم است برای دخول بدن شما انقدر تحریک شده باشد که متمایل به برقراری رابطه شود. پیش از هر چیز باید به آرامش در این رابطه تمرکز کنید و به موضوع بکارت و برداشته شدن آن اصلا فکر نکنید. این مشکل کاملا جنبه روحی دارد. توصیه می کنم همسرتان با پزشک حتما مشاوره داشته باشد تا بهتر بتواند به شما کمک کند. ایشان اگر درست عمل نماید ،‌ نقش موثر و مهمتری را ایفا خواهد کرد.

من هنوز نتوانسته ام پرده بکارت همسرم را بردارم و موقعی که فشار میدهم درد بسیار زیادی را متحمل میشود. ایا میشود از اسپری بی حس کننده استفاده کرد و اگر می شود: اسپری را باید مستقیما بر روی پرده بکارت بپاشیم؟
برای از بین بردن درد ناشی از پاره نمودن پرده بکارت هرگز نباید از اسپری بی حس کننده استفاده کنید. بسیاری از خانم ها به دلیل حساسیت قسمت‏های داخلی مهبل ، نسبت به داروهای بی حس کننده دچار سوزش شدید می شوند.
شما برای برداشتن پرده بکارت همسرتان ابتدا باید آمادگی لازم را برای وی ایجاد کنید. به طوری که ایشان تصور کند صرفا می خواهید به ایشان لذت بدهید و در صدد پاره کردن پرده نیستید. اما در زمانی مناسب به طور ناگهانی اقدام به فشار مناسب جهت پاره کردن پرده کنید. اگر فشار شما ارام (کند و به مرور) باشد طبیعی است که درد آن و نیز نگرانی همسرتان اجازه نمی دهد که ادامه دهید. اما در پرده های معمولی اگر به صورت ناگهانی اقدام شود مشکل حل می شود. برای شما یک مثال می زنم : اگر دندان پزشک ، دندان سست را بدون شدت و فشار لازم و خیلی کند و آرام بکشد ، طبعا شخص خیلی آزار خواهد دید. اما اگر غافلگیرانه و به یکباره اقدام کند ، موفق خواهد بود و درد کمتری هم متوجه شخص می شود.
توجه: در برخی از افراد پرده به صورتی است که باید با جراحی برداشته شود. روشی را که گفتم آزمایش کنید . اگر درست عمل کردید و جواب نداد جهت مشاوره با متخصص زنان و زایمان اقدام کنید.

 

۳ – ورود انگشت به داخل واژن به معنی عبور از پرده بکارت است، پس احتمال آسیب دیدن پرده بکارت به دنبال ورود انگشت به داخل دستگاه تناسلی وجود دارد، احتمال و میزان آسیب به نوع پرده و نیز قطر انگشت وارد شده بستگی دارد، تشخیص این مورد تنها با معاینه بالینی توسط پزشک متخصص امکان پذیر است.

۴ – فشار آب باعث پاره شدن پرده بکارت نمی شود.

۵ – یبوست و زور زدن باعث پارگی پرده بکارت نمی شود.

۶ – پرده بکارت در صورت ایجاد آسیب، خودبخود ترمیم نمی شود. ترمیم پرده بکارت از طریق جراحی غیر قانونی است و فرد انجام دهنده تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.

۷ – تنها مرجعی که گواهی آن برای استناد در موارد قانونی معتبر است، سازمان پزشکی قانونی است، و می تواند هرگونه آسیب، خراش ، دستکاری و ترمیم از طریق جراحی را تشخیص دهد.

۸ – خودارضایی بدون ورود شی خارجی به واژن (تحریک با مالش کلیتوریس) باعث از بین رفتن پرده بکارت نمی شود.

۹ – مالش پاها به یکدیگر، استفاده از بالش و پتو! فشار دادن آلت تناسلی به مبل و صندلی! باعث از بین رفتن بکارت نمی شود.

۱۰ – خونریزی به دلیل آسیب به پرده بکارت در زمان آسیب رخ می دهد، یعنی همانند سایر قسمتهای پوست و مخاط بدن که آسیب به آن وارد می شود و باعث پارگی مویرگها و جاری شدن خون می شود. 

نظرات  (۸)

سلام.من دختر۲۲ ساله هستم که حدود۸ماه میشودکه خودارضایی داشتم ولی الان از ترس پارگی پرده ترک کردم البته من هیچ وقت هیچ شی خارجی داخل وازنم نکردم فقط با مالش بوده است چن باری که تو وان این کاروکردم حدود۲یا۳ساعت بعدش که رفتم دستشویی درحین ادرار ازم خون اومده البته گفتم که بلافاصله بعد خودارضایی ازم خون نیومده حتی به لباس زیرمم چیزی نخورده واینم بگم که فقط وقتایی که تو اب این کاروکردم ازم خون اومده یعنی اگه جای خشک این کارومی کردم ازم خون نمیومد خیلی نگرانم یعنی پردم پاره شده؟واگه پاره نشده این لکه خون چیه؟ممنون

پاسخ:
سلام، شما برای اطلاع از سلامت پرده بکارت تان باید توسط پزشک معاینه شوید.

سلام من هنگام نزدیکی با نامزدم از واژنم ب طور غیرمنتظرانه
خون اومد حدودا5ماهی میشه که گذشته وهیچ نزدیکی نداشتیم آیا این خونریزی حتما ب دلیل پارگی پرده بکارت میباشد
پاسخ:
سلام شما باید توسط ماما یا پزشک متخصص زنان معاینه شوید.
سلام من دختری 28 ساله هستم از زمانی که فهمیدم پرده بکارت وجود داره چند بار خواستم خودم  ببینم به چه شکل اما چون نمیدونستم کجا قرار  داره فکر میکردم واژنم همون پرده بکارتم اما یه موضوعی منو خیلی نگران کرده و اون اینکه پرده بکارتم به شکل دایره ای است که کناره هاش تمام تیکه تیکس یا همون دندونه ای ام مشکلی ک باعث ترس من شده اینه گه قسمت بالا ی این دایره نیست و واژن من کامل مشخص به شکل عدد هشت که تا یک سانت کش امده روی واژنم در صورتی که با کسی رابطه نداشت و تا به حال چیزی رو داخل فرو نکردم . از ده سال پیش میدونم همین شکلی بود نگرانم یعنی اسیب دیده من میخوام ازدواج کنم و ترس باعث شده نتونم به کسی فکر کنم وخجالت میکشم برم دکتر زنان لطفا جوابمو هم تو سایت قرار بدید و هم برام ایمیل کنید
پاسخ:
سلام توسط ماما معاینه شوید اگر خجالت می کشید در آینده برای زایمان چکار میکنید ماما یا پزشک زنان میتوانند خیال شما را راحت کنند. پرده بکارت خود بخود پاره نمی شود وسواس نداشته باشید ودر سایت ها زیاد نچرخید!!!!
سلام کسی ک پردش پاره شده میتونه تا چند وقت میتونه از اون شخصی ک زنش کرده شکایت کنه؟ ایا میشه اصلا شکایت کرد ؟ هزینه ترمیمش الان چقدر هستش ؟ ممنون میشم پاسخ بدید
پاسخ:
سلام بله تا دوهفته علایم هست میتواند به پزشک قانونی شکایت کند
سلام من همیشه برای تشخیص پایان دوران قاعدگی انگشتم را داخل واژنم میکردم تا اخر ممکنه پرده ام از بین رفته باشه؟در ضمن من نامزدم نوک التشو اندازه ی بند انگشت از جلو داخل کرده ولی من خونی ندیدم البته بعضی مواقعه در دوران پریدی بودم .الان ک انگشتمو داخل میکنم هم سوز میزنه هم دلم درد میکنه ؟لطفا راهنمایی کنید پرده ام سالمه یا ن ؟اگه سالمه بعد زدن پرده بکارت خون میاد؟یا ن؟
پاسخ:
سلام توسط ماما معاینه شوید
سلام من 21سالمه 4سال پیش ازدواج کردم ک یبار رابطه داشتم و باعث خونریزی زیاد شد والبته قبلشم بوده ولی ب دلیل درد و ترس نمیزاشتم ک دخول کامل صورت بگیره و تاجایی ک یادمه خون ریزی نداشت و فقط همون یبار رابطه داشتیم ک خون اومد و از همسرم جداشدم بعد جدایی با ینفر اشناشدم ک باهاش رابطه داشتم حالا میخوام برم عمل ترمیم ایا دکتر میتونه بفهمه ک اخرین نزدیکی ک داشتم 4سال پیش نبوده و غیرازاون رابطه داشتم؟
ببخشید اگه سوالم بی ادبیه ولی خواهش میکنم راهنمایی کنین دارم دیوونه میشم.
پاسخ:
سلام باید معاینه شوید 
خب اگه معاینه بشم معلوم میشه؟
من استرس و ترس اینو دارم ک معلوم بشه خدایی نکرده
میخوام ازاین لحاظ خیالم راحت بشه
سلام وقتتون بخیر.من ب خاطر نگرانی شدید و اتفاقی ک افتاده بود(رابطه ی جنسی نداشتم)اما در طفولیت کسی بدنم رو لمس کرد.ب پزشک قانونی مراجعه کردم.خانوم با تجربه و از آشنایان هستن و ایشون معاینه کردن  و اصلا از قبلش با توصیفات من گفتن سالمی _من چون کاملا منقبض بودم درد داشتم حتی تا فردا صبحش با شستن با آب سوزش حس میکردم.گفتن هیچ آسیبی ندیده.نه ضخیم ن نازک.بعد انگشتشون رو بر روی هایمن قرار دادن ک من تا ب حال نشنیده بودم این مساله اتفاق بی افته وحشت کردم چون درد داشت  و احساس قرار گرفتن چیزی و بعد برداشتنش رو داشتم:( بعد برداشتن..گفتن میخواستم ببینم ارتجاعی هست یا نه ک نیست!یا خود خدا :(( آسیب نزده باشن بهش!من میدونم تجربشون بالغ بر 20 ساله ولی خوب اصن این رو نشنیده بودم تا حالا :(( بعدم گفتن در اولین سکس خون ریزی خواهی داشت همین.لباس زیرمم تیره بود نمیدونم خون دیدم یا نه در معاینه.لازمه ب پزشک قانونی دیگری مراجعه کنم!بدبخت نشم! :(( فک کنم وسواس فکری دارم درس میخونم فک کنم الکی ب فکرشم..

ی سول دیگه!من شنیدم پزشک قانونی میتونه تشخیص بده سکسی نبوده و گواهی سلامتم میده حتی اگر هایمن آسیب دیده باشه درسته؟
پاسخ:
من سوالات مربوط به پرده بکارت را جواب نمیدهم چون نیاز به معاینه حضوری دارد ببخشید.