در اين وبلاگ


مشاوره مامایی جوانه|مشاوره تلفنی مامایی و بارداری|Midwifery Consulting by phone

سلام؛ به وبسایت ما خوش آمدید،

گروه مشاوره مامایی جوانه در نظر دارد به جهت بالا بردن اطلاعات «بهداشتی-مامایی» شما دختران امروز و مادران فردا گام هایی را با کمک شما دوستان بردارد.

تلاش ما بر این است که اطلاعات ارائه شده در عین جامع و به روز بودن، بر روی نکات کاربردی موضوع تاکید داشته و از آوردن اسامی و اصطلاحات صرفا تخصصی اجتناب شده است.

هم چنین بخش مشاوره مامایی آنلاین، آماده پاسخگویی به سوالات شماست.

در صورت تمایل از طریق منوها و کادرهای بالای سایت، وارد اینستاگرام و تلگرام ما شده و مطالب بیشتری را ملاحظه نمایید.

مشاوره مامایی تلفنی:

9092305629 (از تلفن ثابت و در تهران)

9099071174 (از تلفن ثابت و در سراسر کشور)

کریمی؛ کارشناس مامایی

آخرین نظرات


 مشاوره مامایی تلفنی
افزایش شیر مادر با گیاهان دارویی...!

پنجشنبه, ۹ بهمن ۱۳۹۳، ۰۴:۰۳ ب.ظ


یک متخصص داروسازی سنتی مصرف گیاهان دارویی مانند برگ گشنیز، تخم رازیانه، اسفناج و حریره بادام و جو را در افزایش و مغذی کردن شیر مادر موثر دانست.


دکتر محمدحسین فرزایی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص تاثیر گیاهان دارویی در افزایش شیر مادر اظهار کرد: بر اساس طب‌ سنتی و مکمل، در دوران شیردهی گیاهان دارویی عموما با سه هدف افزایش ترشح شیر مادر و غنی و مغذی‌تر شدن آن، بهبود التهابات و شقاق پستان ناشی از مکیدن نوزاد و درمان اسپاسم و دل‌پیچه نوزادان، مصرف می‌شود.

وی اظهار کرد: در همین راستا در طب سنتی ملل مختلف جهان بسیاری از گیاهان دارویی باعث افزایش تولید و ترشح شیر مادر می‌شوند.

وی اظهار کرد:دانه «خار مریم» از دیرباز در طب سنتی سرزمین‌های مختلف به منظور افزایش شیر مادران استفاده می‌شده است، بدین ترتیب که یک قاشق چایخوری از دانه‌ها را در یک لیوان آب به مدت 10 دقیقه جوشانده و آب حاصل از آن مصرف می‌شود.

فرزایی دانه‌های کنجد را نیز بر اساس منابع سنتی یکی از گیاهان موثر در افزایش ترشح شیر دانست و اظهار کرد: علاوه بر این، دانه‌های کنجد به افزایش ارزش غذایی شیر مادر نیز کمک می‌کند.

این متخصص داروسازی سنتی با بیان اینکه زیره سیاه و زیره سبز قابلیت افزایش ترشح شیر از غدد سازنده آن را در مادران شیرده دارند، اظهار کرد: این گیاه در بهبود اسپاسم و کولیک مادر و نوزاد نیز مفید می‌باشد.

وی تصریح کرد: برای مصرف این دو گیاه باید نصف قاشق چای خوری از دانه‌های آسیاب شده هر یک از آنها را در یک فنجان آب دم کرده و بعد از غذا میل شود. همچنین عرق یا اسانس این گیاه در دوران بارداری و شیردهی منع مصرف دارد.

فرزایی دانه‌های شنبلیله را هم یکی از بهترین گیاهان دارویی جهت افزایش شیر مادر عنوان کرد و افزود: دانه‌های این گیاه سرشار از ترکیبات فیتواستروژن بوده که باعث تحریک غدد شیری و تولید بیشتر شیر مادر می‌شود.

وی تصریح کرد: برای استفاده از این گیاه باید یک قاشق چایخوری از دانه‌های آسیاب شده این گیاه را در یک فنجان آب دم کرده و بعد از غذا میل شود.

فرزایی به تاثیرات برگ‌های گشنیز در افزایش شیر مادران اشاره و تصریح کرد: در طب سنتی ایران و بسیاری از ملل از برگ‌های گشنیز بدین منظور استفاده شده است.

این متخصص داروسازی سنتی تخم رازیانه را یکی دیگر از معروف‌ترین داروهای طبیعی به منظور افزایش شیر مادران عنوان کرد و افزود: ترکیب آنتول موجود در این گیاه از طریق مسیر دوپامینی باعث افزایش ترشح شیر از غدد شیری می‌شود.

فرزایی افزود: در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران فرآورده‌های دارویی صنعتی متعددی از این گیاه دارویی به همین منظور وجود دارد، از جمله قطره و قرص شیرافزا که شامل دانه‌ رازیانه (‌50درصد)، دانه‌ زیره‌ سبز(20درصد)، دانه‌ شنبلیله (‌20درصد) و شوید (10درصد) می‌باشد.

وی تصریح کرد: البته تهیه هر یک از این اجزا با همین نسبت و مصرف دم‌کرده آن نیز اثرات بسیار شاخصی در افزایش شیر مادر دارد. علاوه بر آن این گیاه و فرآورده‌های دارویی آن به علت اثرات ضد اسپاسم باعث بهبود نفخ و دل‌پیچه نوزادان نیز می‌شود.

این متخصص داروسازی سنتی در ادامه اظهار کرد: بر اساس طب سنتی برخی از گیاهان دارویی نیز وجود دارد که می‌تواند باعث مغذی‌تر شدن و افزایش حجم شیر مادر شود که از جمله این گیاهان می‌توان به گندم (بخصوص جوانه گندم)، اسفناج، حریره بادام و جو، نارگیل و فندق اشاره کرد.

وی تصریح کرد: روغن گل مغربی نیز بر اساس منابع طب سنتی بسیاری از کشورها در درمان التهابات پستان در دوران شیردهی مفید است و اثرات ترمیمی و ضد التهابی داشته و نیز در بهبود تعادل هورمونی مادران بسیار مفید است. کپسول‌های حاصل از روغن این گیاه به صورت روزانه مصرف می‌شود.

این متخصص داروسازی سنتی افزود: همچنین جوشانده گیاه کلم به صورت موضعی باعث بهبود این التهابات می‌شود.

فرزایی در پایان هشدار داد: با وجود اثرات مفید گیاهان دارویی در طی دوران شیردهی و افزایش شیرمادر، مصرف این گیاهان باید با احتیاط و مشاوره با دکتر داروساز انجام شود، زیرا برخی از گیاهان نیز می‌تواند باعث کاهش ترشح شیر مادر شده و نیز برخی از طریق شیرمادر می‌توانند به نوزاد منتقل و باعث بروز عوارض جانبی در نوزاد شوند.

  • کریمی

تغذیه نوزاد