در اين وبلاگ


مشاوره مامایی جوانه|مشاوره تلفنی مامایی و بارداری|Midwifery Consulting by phone

سلام؛ به وبسایت ما خوش آمدید،

گروه مشاوره مامایی جوانه در نظر دارد به جهت بالا بردن اطلاعات «بهداشتی-مامایی» شما دختران امروز و مادران فردا گام هایی را با کمک شما دوستان بردارد.

تلاش ما بر این است که اطلاعات ارائه شده در عین جامع و به روز بودن، بر روی نکات کاربردی موضوع تاکید داشته و از آوردن اسامی و اصطلاحات صرفا تخصصی اجتناب شده است.

هم چنین بخش مشاوره مامایی آنلاین، آماده پاسخگویی به سوالات شماست.

در صورت تمایل از طریق منوها و کادرهای بالای سایت، وارد اینستاگرام و تلگرام ما شده و مطالب بیشتری را ملاحظه نمایید.

مشاوره مامایی تلفنی:

9092305629 (از تلفن ثابت و در تهران)

9099071174 (از تلفن ثابت و در سراسر کشور)

کریمی؛ کارشناس مامایی

آخرین نظرات


 مشاوره مامایی تلفنی
تشخیص حاملگی با استفاده از سونوگرافی...!

پنجشنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۳، ۰۸:۳۷ ب.ظ

 تشخیص حاملگی داخل رحم توسط سونوگرافی از چه زمانی امکانپذیر است ؟

 تشخیص ساک حاملگی که اولین علامت حاملگی در سونوگرافی میباشد 35-32 روز پس از LMP در سونوگرافی ترانس ابدومینال امکانپذیر است.معمولاً BHCG در این زمان بین MIU/ML 1500-500 میباشد.

در سونوگرافی ترانس ابدومینال تشخیص Yolk sac و ضربان قلب جنین 7-5/6 هفته پس از LMP امکان پذیر است. سونوگرافی ترانس واژینال معمولاً 6-4 روز زودتر قادر به شناسائی موارد فوق میباشد.

در برخورد با خونریزی سه ماهه اول حاملگی سونوگرافی چه کمکی به ما میکند 

خونریزی فعال یا لکه بینی در سه ماهه اول، با یا بدون کرامپ رحم در 30-25% موارد حاملگی دیده می شود. البته عللی مثل اروزیون دهانه رحم نیز ممکن است علائم مشابه ایجاد کند ولی اکثریت قریب به اتفاق این

بیماران در گروه تهدید به سقط قرار می گیرند ( تهدید به سقط طبق تعریف عبارت است از خونریزی در 20 هفته اول حاملگی با کرامپ مختصر رحم و دهانه سرویکس بسته). 50% حاملگی هائی که تهدید به سقط میباشد نهایتاً منجر به سقط می شوند. سونوگرافی حاملگی ارزش زیادی در تعیین پروگنوز موارد تهدید به سقط دارد.

در سونوگرافی نیمی از موارد تهدید به سقط،حاملگی داخل رحمی با نمای طبیعی،در 25% موارد Missed abortion و در 20% موارد حاملگی Blighted ovum دیده میشود.

مواردی از قبیل مول هیداتیفرم، حاملگی خارج رحم،سقط ناقص یا کامل و سقط اجتناب ناپذیر از سایر عوامل خونریزی در سه ماهه اول حاملگی میباشند که در سونوگرافی به خوبی شناسائی میشوند.

سونوگرافی علاوه بر شناسائی و تفکیک حالات فوق از یکدیگر میتواند پروگنوز حاملگی تهدید به سقط را در مواردی که ساک حاملگی طبیعی داخل رحم دیده میشود ارزیابی کند.

به عنوان یک اصل،هر چقدر سن حاملگی بالاتر باشد احتمال سقط به دنبال خونریزی کمتر است.

در یک حاملگی تهدید به سقط در هفته 7-6 30% احتمال سقط وجود دارد. در صورتی که در حاملگی تهدید به سقط در هفته 11-9 احتمال سقط تنها 4%میباشد

به عنوان یک اصل کلی به خاطر داشته باشیم در صورتی که در یک حاملگی تهدید به سقط Fetal Pole با ضربان قلب گزارش گردید احتمال سقط کمتر از 10% میباشد.

  • کریمی