در اين وبلاگ


مشاوره مامایی جوانه|مشاوره تلفنی مامایی و بارداری|Midwifery Consulting by phone

سلام؛ به وبسایت ما خوش آمدید،

گروه مشاوره مامایی جوانه در نظر دارد به جهت بالا بردن اطلاعات «بهداشتی-مامایی» شما دختران امروز و مادران فردا گام هایی را با کمک شما دوستان بردارد.

تلاش ما بر این است که اطلاعات ارائه شده در عین جامع و به روز بودن، بر روی نکات کاربردی موضوع تاکید داشته و از آوردن اسامی و اصطلاحات صرفا تخصصی اجتناب شده است.

هم چنین بخش مشاوره مامایی آنلاین، آماده پاسخگویی به سوالات شماست.

در صورت تمایل از طریق منوها و کادرهای بالای سایت، وارد اینستاگرام و تلگرام ما شده و مطالب بیشتری را ملاحظه نمایید.

مشاوره مامایی تلفنی:

9092305629 (از تلفن ثابت و در تهران)

9099071174 (از تلفن ثابت و در سراسر کشور)

کریمی؛ کارشناس مامایی

آخرین نظرات


 مشاوره مامایی تلفنی
تاریخ احتمالی زایمان را چگونه محاسبه کنیم....!

يكشنبه, ۳ اسفند ۱۳۹۳، ۰۸:۰۲ ب.ظ

چگونه می توان سن حاملگی و تاریخ زایمان را تعیین نمود؟

ازموقعی که سلول تخم جنین تشکیل شود تا زمانی که از لوله های رحمی عبور نماید و شروع به چسبیدن به جدار رحم نماید 3 الی 6 روز طول می کشد.پس از طی این مدت به مرور از جفت تشکیل شده هورمونی در خون آزاد می شود که همان HCG.B می باشد و جهت تشخیص حاملگی سطح این هورمون را در خون اندازه می گیرند.

 

ساده ترین روش حدس زدن حاملگی،عقب افتادن قاعدگی در زنان می باشد ، البته زنانی که قاعدگی های منظمی دارند زود تر میتوانند بارداری خود را حدس بزنند. بنا براین تأخیر قاعدگی اولین علامتی است که زن می تواند بارداری خود را متوجه شود.

و اما آزمایشاتی که برای تشخیص حاملگی انجام میشوند عبارتند از:

 

1- آزمایش بتا خون : این آزمایش معمولا 14-7 روز پس از نزدیکی مثبت می شود.

2- تست گراویندکس : همان آزمایش ادرار بارداری میباشد.این تست معمولا 6-2 روز پس از تاخیر قاعدگی شروع به مثبت شدن می کند.

3- کیت های حاملگی یا بیبی چک : بر اساس نوع آن 14-3 روز بعد از تاخیر قاعدگی مثبت می شود.این نوارها را باید از داروخانه ها تهیه نمود و در صورت رنگی شدن هر دو خط روی نوار جواب مثبت تلقی می شود.

 

حال چگونه میتوان سن حاملگی را تشخیص داد؟

روشهای مختلفی جهت تعیین سن بارداری وجود دارد که عبارتند از :

 

1- سونوگرافی : سونوگرافی برای اولین بار 3 هفته پس از تاخیر قاعدگی می تواند ساک حاملگی را تشخیص دهد.البته سونوگرافی واژینال 2 هفته زودتر یعنی یک هفته بعد از تاخیر پریود میتواند بارداری را تشخیص دهد.لازم به ذکر است در تمامی طول حاملگی می توان با سونوگرافی سن جنین را تشخیص داد اما نکته مهم اینجاست که چون در هفته های ابتدایی اندامهای جنین و اعضای داخلی در حال شکل گیری هستند سونوگرافی می تواند تعیین کند که جنین در هفته چندم حیات است اما پس از شکل گیری ساختار بدن یعنی نیمه دوم حاملگی به بعد تعیین سن جنین کمی سخت تر و دقت آن کمتر می شود.بنابراین دقیقترین و قابل اطمینان ترین سونوگرافی همان است که در ابتدای بارداری انجام شده است.

 

2- استفاده از LMP : منظوراز LMP تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی می باشد.خانمی که این تاریخ را بدرستی به خاطر دارد باید ازهمان تاریخ شروع به شمارش کند.سن حاملگی بر اساس هفته عنوان می شود و نرمال آن 280 روز یا حدود 42 -38 هفته می باشد.

 

و اما تعیین زمان زایمان:

 

اکثریت زنان به محض اینکه متوجه شدند که باردار هستند اول از همه دوست دارند بدانند که در چه تاریخی زایمان می کنند.با توجه به طول بارداری و روشهای بیان شده میتوان زمان زایمان را تعیین کرد.اما یک روش سریع و ساده دیگر نیز وجود دارد:

 

تاریخ LMP خود را یادداشت کنید. به روز آن عدد 7 را اضافه کنید.از ماه عدد 3 را کم کنید و به سال عدد 1 را اضافه نمایید.تاریخ بدست آمده با احتمال زیاد تاریخ زایمان خواهد بود.بعنوان مثال اگر تاریخ LMP شما 8/5/1391 بوده تاریخ زایمان 15/2/1392 خواهد بود.

 

با آگاهی از این مطالب میتوانید آمادگی بیشتری در خود ایجاد نمایید.

 

  • کریمی