در اين وبلاگ


مشاوره مامایی جوانه|مشاوره تلفنی مامایی و بارداری|Midwifery Consulting by phone

سلام؛ به وبسایت ما خوش آمدید،

گروه مشاوره مامایی جوانه در نظر دارد به جهت بالا بردن اطلاعات «بهداشتی-مامایی» شما دختران امروز و مادران فردا گام هایی را با کمک شما دوستان بردارد.

تلاش ما بر این است که اطلاعات ارائه شده در عین جامع و به روز بودن، بر روی نکات کاربردی موضوع تاکید داشته و از آوردن اسامی و اصطلاحات صرفا تخصصی اجتناب شده است.

هم چنین بخش مشاوره مامایی آنلاین، آماده پاسخگویی به سوالات شماست.

در صورت تمایل از طریق منوها و کادرهای بالای سایت، وارد اینستاگرام و تلگرام ما شده و مطالب بیشتری را ملاحظه نمایید.

مشاوره مامایی تلفنی:

9092305629 (از تلفن ثابت و در تهران)

9099071174 (از تلفن ثابت و در سراسر کشور)

کریمی؛ کارشناس مامایی

آخرین نظرات


 مشاوره مامایی تلفنی
یکی از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده از قرص‌های جلوگیری است. این قرص‌ها مانند تمامی داروهای دیگر دارای عوارض کوتاه‌مدت و دراز‌مدت است. 

قرص های جلوگیری حاوی دو هورمون اصلی بدن است که توسط تخمدان ها ساخته می شود، یعنی استروژن و پروژسترون.

این دو هورمون به اشکال مختلفی ساخته می شود و در نتیجه قرص های جلوگیری متفاوتی تولید شده که از نظر تاثیر بر افراد مختلف و بخصوص عوارض کوتاه مدت متفاوت است.

از جمله عوارض کوتاه مدت این قرص ها تهوع و استفراغ، سرگیجه، افزایش وزن، افزایش موی زائد، جوش های هورمونی یا آکنه، لکه های صورت و کاهش میل جنسی است.

این عوارض در همه افراد به صورت یکسان بروز نمی کند و همین طور در انواع قرص های جلوگیری به یک شکل وجود ندارد.

همان طور که با خوردن قرص استامینوفن همه دچار نارسایی کبدی نمی شوند، همه با خوردن قرص جلوگیری چاق نمی شوند، البته می توان با استفاده از انواع جدیدتر دارو از این عوارض جلوگیری کرد.

بسیاری تصور می کنند خوردن قرص منجر به نازایی می شود درحالی که هیچ نوع قرصی این عارضه را حتی به صورت کوتاه مدت ندارد و با قطع قرص بلافاصله امکان باروری وجود دارد.

از عوارض طولانی مدت مصرف این قرص، اثر بر سیستم انعقادی است که به ایجاد عارضه ترومبوامبولی یا افزایش امکان ایجاد لخته در خون منجر می شود.

این عارضه بسیار خطرناک در یک نفر از هر صد هزار مصرف کننده رخ می دهد بخصوص در کسانی که به صورت ژنتیک استعداد این بیماری را دارند؛ بنابراین مصرف قرص در کسانی که این بیماری را در بستگان درجه یک خود دارند یا در حاملگی دچار این مشکل شده اند، ممنوع است.

از عوارض طولانی مدت دیگر قرص، امکان افزایش احتمال سرطان سینه در کسانی است که بیش از پنج سال متوالی از قرص های جلوگیری استفاده کرده اند.

همان طور که گفته شد این احتمال ممکن است افزایش یابد با این حال به همه توصیه می شود از این روش به صورت دائم بیش از پنج سال پشت سر هم استفاده نشود، بلکه به صورت منقطع استفاده شود.

از اثرات مضر دیگر داروی ضدبارداری افزایش چربی های خون، افزایش قند و فشار خون در کسانی است که این بیماری ها را دارند، پس مصرف قرص جلوگیری در این افراد ممنوع است.

همین طور در افراد بالای ۳۵ سال که سیگار می کشند، مصرف این دارو ممنوع است و کسانی که بیماری قلبی یا کبدی دارند و در مبتلایان به میگرن با علائم خاص و سرطان سینه مصرف قرص ضدبارداری ممنوع است.

کسانی که خونریزی از دستگاه تناسلی با علت نامشخص دارند نیز نباید از این قرص ها استفاده کنند.

قرص های جلوگیری دارای فوایدی نیز هست از جمله کاهش احتمال سرطان رحم، تخمدان و کولون، درمان اندومتریوز و تنبلی تخمدان، کاهش خونریزی عادت ماهانه و در نتیجه کاهش کم خونی.

منبع: جام جم آنلاین

  • کریمی