در اين وبلاگ


مشاوره مامایی جوانه|مشاوره تلفنی مامایی و بارداری|Midwifery Consulting by phone

سلام؛ به وبسایت ما خوش آمدید،

گروه مشاوره مامایی جوانه در نظر دارد به جهت بالا بردن اطلاعات «بهداشتی-مامایی» شما دختران امروز و مادران فردا گام هایی را با کمک شما دوستان بردارد.

تلاش ما بر این است که اطلاعات ارائه شده در عین جامع و به روز بودن، بر روی نکات کاربردی موضوع تاکید داشته و از آوردن اسامی و اصطلاحات صرفا تخصصی اجتناب شده است.

هم چنین بخش مشاوره مامایی آنلاین، آماده پاسخگویی به سوالات شماست.

در صورت تمایل از طریق منوها و کادرهای بالای سایت، وارد اینستاگرام و تلگرام ما شده و مطالب بیشتری را ملاحظه نمایید.

مشاوره مامایی تلفنی:

9092305629 (از تلفن ثابت و در تهران)

9099071174 (از تلفن ثابت و در سراسر کشور)

کریمی؛ کارشناس مامایی

آخرین نظرات


 مشاوره مامایی تلفنی
محاسبه قد و وزن نرمال نوزاد...!

جمعه, ۱۳ آذر ۱۳۹۴، ۱۱:۲۴ ق.ظ

آشنایی با الگوی قد و وزن نوزادان


نوزادان تازه متولد شده 10 درصد از وزن بدن خود را در طول روزهای اولیه پس از تولد از دست می دهد. در خلال 2 هفته اول او مجدد شروع به افزایش وزن می کند


ا

در نوزاد طبیعی که به حد نهایی رشد داخل رحمی رسیده باشد وزن ۲۰۰/۳ ۳ کیلوگرم، قد ۵۰سانتی متر و دور سر ۳۵ سانتی متر در حد طبیعی است. البته وزن نوزاد دختر تقریبا ۲۰۰گرم کمتر بیان شده است ولی گاهی وزن نوزاد بیشتر از حد طبیعی یا چنانچه زودتر ازموعد طبیعی به دنیا بیاید ممکن است کمتر باشد. نوزاد با تغذیه از شیر مادر در سال اول و سال های بعد تا ۴ سالگی رشد سریع دارد که با تغذیه او در ارتباط است . کودک ماه های اول روزانه ۳۰ گرم، وزن می گیرد، در ۵ ماهگی ۶ کیلوگرم، در ۸ ماهگی ۸ کیلوگرم و یک سالگی سه برابر وزن تولد یعنی تقریبا ۱۰ کیلوگرم وزن دارد. قد نیز رشدی سریع دارد. در یک سالگی ۲۵ سانتی متر افزایش معادل ۷۵سانتی متر، ۲ سالگی ۸۵ سانتی متر، ۳سالگی ۹۵سانتی متر و ۴ سالگی ۱۰۰ سانتی متر قد دارد. دور سر نیز در ۲سالگی ۴۵ سانتی متر است. این مقیاس ها نسبی و میزان رشد طبیعی شیرخوار را دقیقا نشان می دهد.

پس از 6 ماه اول، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند لاغرتر به نظر خواهند رسید. 

وزن اضافه در نوزادان شیر خشکی گمان می رود که به علت حفظ آب اضافه و ترکیب های متفاوت چربی بدن است. خلق و خوی کودکان بر افزایش وزن آنها تاثیر می گذارد

- اصولاً کودکان خوش اخلاق و مهربان کالری کمتری سوزانده و به سرعت وزن میگیرند.
-کودکان فعال و سمج، از آن دسته کودکانی هستند که بیشتر از اینکه وزن بدست بیاورند کالری می سوزانده و به نظر لاغر میرسند. 

تعداد دفعات تغذیه با شیر مادر بر رشد کودک تاثیر می گذار-کودکانی که به طور مرتب و نامحدود با شیر مادر تغذیه می شوند رشد سریعتری خواهند داشت.

-کودکانی که در کنار مادر خود می خوابند و در طول شب از خوردن شیر او لذت می برد رشد سریعتری را تجربه می کنند
  • کریمی