در اين وبلاگ


مشاوره مامایی جوانه|مشاوره تلفنی مامایی و بارداری|Midwifery Consulting by phone

سلام؛ به وبسایت ما خوش آمدید،

گروه مشاوره مامایی جوانه در نظر دارد به جهت بالا بردن اطلاعات «بهداشتی-مامایی» شما دختران امروز و مادران فردا گام هایی را با کمک شما دوستان بردارد.

تلاش ما بر این است که اطلاعات ارائه شده در عین جامع و به روز بودن، بر روی نکات کاربردی موضوع تاکید داشته و از آوردن اسامی و اصطلاحات صرفا تخصصی اجتناب شده است.

هم چنین بخش مشاوره مامایی آنلاین، آماده پاسخگویی به سوالات شماست.

در صورت تمایل از طریق منوها و کادرهای بالای سایت، وارد اینستاگرام و تلگرام ما شده و مطالب بیشتری را ملاحظه نمایید.

مشاوره مامایی تلفنی:

9092305629 (از تلفن ثابت و در تهران)

9099071174 (از تلفن ثابت و در سراسر کشور)

کریمی؛ کارشناس مامایی

آخرین نظرات


 مشاوره مامایی تلفنی
افزایش وزن کودکان با استفاده از نور....!

جمعه, ۲۵ دی ۱۳۹۴، ۱۱:۳۹ ق.ظ

متخصصان به تازگی مطالعه‌ای روی کودکان بین سه تا پنج سال انجام دادند که در زمان خواب کودکان و فعالیت آنها و در معرض نور قرار گرفتن آنها را برای دوره‌ای به مدت دو هفته اندازه‌گیری کردند و در این مدت قد و وزن آنها را هم اندازه می‎گرفتند تا بتوانند شاخص توده بدنی آنها را محاسبه کنند و سپس 12 ماه بعد این کار را از پی گرفتند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جوان، دانشجوی دکتری، کاساندرا پاتینسون و همکارانش در مورد اینکه در معرض نور محیطی قرار گرفتن با افزایش شاخص توده بدنی در کودکان در ارتباط است، گفت: «در این آزمایش متوجه شدیم که قرار گرفتن در معرض نور با شدت متوسط در ابتدای روز در ارتباط است با شاخص توده بدنی (BMI)، چراکه کودکانی که بیشترین مقدار نور خود را چه از بیرون و چه از درون خانه در زمان بعد‌از‌ظهر دریافت کردند لاغرتر بودند.» کودکانی که در زمان خواب کلاً در معرض نور بیشتری قرار گرفتند، 12 ماه بعد دارای شاخص توده بدنی بالاتری بودند. نور تأثیر بسزایی بر وزن داشت، حتی با این وجود که ما برای مطالعات وزن بدنی و خواب و فعالیت خاص اختصاص داده بودیم.

حدود 42 میلیون کودک زیر پنج سال در اقصی نقاط جهان در رده اضافه وزن یا چاقی قرار می‌گیرند، بنابراین، این تحقیق دستیابی به موفقیتی چشمگیر است که برای اولین بار انجام می‌شود.

نور دهی مصنوعی، ازجمله نوری که از تبلت‌ها، گوشی‌های موبایل، نورهای شبانه و تلویزیون منتشر می‌شود به این معنی است که کودکان دنیای مدرن نسبت به نسل قبل خود در معرض نور محیطی بیشتری هستند. این افزایش در معرض نور بودن به موازات خود چاقی کودکان را هم افزایش داده است.

این تیم تحقیقاتی اکنون متوجه شده‌اند زمان، شدت و مداومت در معرض نور بودن (چه طبیعی و چه مصنوعی) دارای تأثیرات حاد بیولوژیکی است. پاتینسون در این باره گفت:‌«ساعت شبانه‌روزی که با نام ساعت درونی بدن هم شناخته می‌شود عمدتاً به واسطه اینکه ما در معرض نور باشیم و زمانبندی این در معرض بودن تنظیم می‌شود. این موضوع بر الگوهای خواب، به دست آوردن یا از دست دادن وزن، تغییرات هورمونی و بر خلقیات ما تأثیرگذار است.»

عواملی که بر چاقی اثرگذارند عبارتند از: دریافت کالری، کاهش فعالیت فیزیکی، مدت کوتاه خواب و زمانبندی متغیر خواب و اکنون نور نیز باید به این موارد اضافه شود.

قدم بعدی متخصصان این است که بدانند چگونه می‌توانند از این تحقیق برای مبارزه علیه چاقی کودکان استفاده کنند. آنها می‌گویند برنامه ما این است که تحقیقات بیشتری را در این زمینه روی پیش دبستانی‌ها و اطفال نیز انجام دهیم. مطالعه روی حیوانات نشان داده است که زمانبندی و شدت در معرض نور بودن موضوعی حیاتی‎ برای عملکرد سوخت و ساز بدن و وضعیت وزنی است. نتایج نشان می‌دهد که همین موارد برای ما انسان‌ها هم مصداق دارد. این تحقیق پیشنهاد می‌کند که اکنون نیاز است برای موضوع وزن کودکان، وضعیت در معرض انواع مختلف نور قرار گرفتن (هم مصنوعی و هم طبیعی) در زمان‌های مختلف را نیز جزو بخشی از مباحث خود قرار دهیم.


  • کریمی