در اين وبلاگ


مشاوره مامایی جوانه|مشاوره تلفنی مامایی و بارداری|Midwifery Consulting by phone

سلام؛ به وبسایت ما خوش آمدید،

گروه مشاوره مامایی جوانه در نظر دارد به جهت بالا بردن اطلاعات «بهداشتی-مامایی» شما دختران امروز و مادران فردا گام هایی را با کمک شما دوستان بردارد.

تلاش ما بر این است که اطلاعات ارائه شده در عین جامع و به روز بودن، بر روی نکات کاربردی موضوع تاکید داشته و از آوردن اسامی و اصطلاحات صرفا تخصصی اجتناب شده است.

هم چنین بخش مشاوره مامایی آنلاین، آماده پاسخگویی به سوالات شماست.

در صورت تمایل از طریق منوها و کادرهای بالای سایت، وارد اینستاگرام و تلگرام ما شده و مطالب بیشتری را ملاحظه نمایید.

مشاوره مامایی تلفنی:

9092305629 (از تلفن ثابت و در تهران)

9099071174 (از تلفن ثابت و در سراسر کشور)

کریمی؛ کارشناس مامایی

آخرین نظرات


 مشاوره مامایی تلفنی
کلاس آمادگی بارداری (اینترنتی) جلسه اول:

پنجشنبه, ۱ بهمن ۱۳۹۴، ۰۷:۴۱ ب.ظ


کلاس آمادگی بارداری:
جلسه اول:
ساختمان دستگاه تناسلی داخلی:

این اعضا شامل:
1-واژن
2-رحم
3-لوله های رحم (لوله فالوپ)
4-تخمدان ها است.
واژن 
واژن لوله‌ای عضلانی است که از فرج در بیرون بدن تا رحم در داخل بدن امتداد دارد. طول واژن ۱۲-۸ سانتی‌متر در زنان بالغ است. از آنجا که این عضو دارای دیوارة عضلانی است می‌تواند منقبض یا منبسط شود. همین خصوصیت باعث می‌شود که واژن بتواند یک جسم به باریکی تامپون تا یک نوزاد هنگام تولد را در درون خود جای دهد. واژن چند عملکرد مختلف دارد. واژن محل قرار گرفتن آلت مردانه در حین رابطة جنسی است و با اعصاب موجود در آن لذت جنسی در حین رابطه جنسی را برای زن بوجود می آورد.
واژن همچنین راهی از رحم به بیرون برای خارج کردن نوزاد در زمان تولد است. همچنین خونهای قاعدگی از این طریق از رحم به بیرون بدن می‌آید. لایة نازک بافتی به نام پردة بکارت که در خود یک یا چند سوراخ دارد خروجی واژن را به طور نسبی می‌پوشاند.   
واژن در سمت داخل بدن به رحم متصل می‌شود. این اتصال از طریق دهانه رحم که دیواره‌ای قوی و ضخیم دارد و خروجی آن بسیار کوچک است انجام می‌شود. در طی زایمان خروجی دهانة رحم مقداری گشاد می‌شود و به نوزاد اجازه می‌دهد از رحم خارج شود
رحم مانند یک گلابی وارونه در محوطه لگن قرار دارد که کارکرد اصلی آن نگهداری و تغذیه جنین در حال رشد در طی حاملگی است. همچنین در هنگام فعالیت جنسی، اسپرم درون مایع منی مرد  دستگاه تناسلی مردانه پس از ورود به واژن، شنا کرده و از طریق رحم و سپس لوله های رحمی خود را به تخمک می رساند که در صورت حضور تخمک، بارور شدن آن امکانپذیر می گردد.
رحم دیواره‌های ضخیم عضلانی دارد. در حقیقت این عضلات، قوی‌ترین عضلات بدن یک زن هستند. انقباض همین عضلات است که در هنگام زایمان بسیار شدید می‌شود و باعث خروج نوزاد و نیز درد زایمان می‌گردد. وقتیکه زنی حامله نیست رحم تنها حدود ۵/۷ سانتی‌متر طول و ۵ سانتی‌متر عرض دارد.
سطح داخلی رحم از بافتی فعال به نام آندومتر پوشیده شده است . این بافت حساس به تغییرات هورمونی است و پس از بلوغ تا پیش از یائسگی در هر دوره  قاعدگی ، ریزش می کند و خونریزی (عادت) ماهیانه را شکل می دهد. پس از پایان خونریزی، این بافت مجددا تشکیل می شود. تغییرات بافتی آندومتر، فضای رحم را برای پذیرش جنین (در صورت حاملگی) و لانه گزینی آن مهیا می کند.
در دو گوشة بالایی رحم لوله‌های فالوپ یا لوله‌های رحمی قرار دارند که رحم را به تخمدانها متصل می‌کنند. لوله‌های فالوپ که در دو سمت رحم هستند حدود ۱۰ سانتی‌متر طول دارند و عرض آنها از عرض یک رشتة ماکارونی بیشتر نیست. در سمت دیگر، یعنی سمتی که نزدیک تخمدانهاست، لوله‌های فالوپ قیفی شکل هستند و دور تخمدان را می‌پوشاند ولی کاملاً به آن متصل نیستند. سمت قیفی شکل با حرکات خود هنگام تخمک گذاری، تخمک خارج شده از تخمدان را به داخل لولة فالوپ هدایت می‌کند و با حرکات دیوارة عضلانی خود تخمک را به سمت رحم می‌راند.
تخمدانها دو عدد هستند که یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ قرار می‌گیرند. تخمدانها  تخم مرغی شکل هستند و حاوی هزاران تخمک هستند که بعد از بلوغ و شروع قاعدگی، هر ماه یک تخمک آزاد می‌کنند. این تخمک از طریق لوله‌های فالوپ به سمت رحم حرکت می‌کند. در صورتیکه در این مسیر با اسپرم مردانه برخورد کند تخم تشکیل می‌شود که می‌تواند باعث حاملگی و تولید جنین شود، در غیر اینصورت تخمک به همراه بافتهای رحمی در هنگام خونریزی  قاعدگی از بدن خارج می‌شود.
تخمدانها در زمان بلوغ معمولاً ۵-۴ سانتی‌متر طول دارند. تخمدانها علاوه بر منبع تأمین تخمک، به عنوان غدد درون ریز بدن زن نیز عمل می‌کنند و استروژن و پروژسترون که هورمونهای زنانه هستند تولید می کنند. خوب با توجه به آنچه که گفته شد: 
رحم یک جسم  قوی وعضلانی است تقریبا اندازه یک گلابی متوسط که گردنش پایین است و تخمدانها به شکل دو عدد بادام هستند که در دو طرف زیر شکم قرار دارد.
این مطلب را به دقت چند بار بخوانید چون مطالب این بخش را اگر خوب متوجه نشوید بعد که می خواهم راجع به مکانیسم لقاح صحبت کنم متوجه نمی شوید .مرسی از همراهی شما


برچسب ها: مشاوره مامایی، مشاوره مامایی تلفنی، مشاوره مامایی جوانه

مشاوره مامایی تلفنی جوانه:

تهران: 9092305629

ایران: 9099071174

  • کریمی

نظرات  (۶)

خیلی خوب و عالی،ممنون بابت زحمات ارزشمندتون
با سپاس از شما
واقعا ممنونم ازتون
سلام وباعرض خسته نباشید,من۲۶سالمه.۳سال ازدواج.کردم و۲ماه هست ک اقدام بارداری کردم ماه اول پریود که شدم ۳روز و۵روز اول بصورت لکه بینی,روز۷خونریزی تا روز یازدهم...والان هم ماه دوم هست وچهار روز ازموقع پریودگذشته وپریودنشدم..بی بی چک هم منفی بوذه..ایانیاز به دکتررفتن هست؟چون من درتابستلن هم کیست کوچک تخمدان داشتم که با سیپروترن تمام شد واخرین سونگرافی ازابان ماه سالم بوده ام..باتشکر.
پاسخ:
سلام جای نگرانی نیست تا یک سال اقدام داشته باشید فعلا به داروی خاصی نیاز ندارید.
ممنون از اطلاعات مفیدتون که به زبان ساده در اختیار ما قرار میدین.
سلام خیلی ممنون از آموزشهای خوبتون, یه انتقاد کوچیک داشتم واینکه چرا عکس یه خانم نگران و مضطرب رو گذاشتین رو سربرگ سایتتون با این همه کار خوبی که می کنین جای نگرانی نیست, اگه لطف کنین عکس این خانم رو عوض کنین