در اين وبلاگ


مشاوره مامایی جوانه|مشاوره تلفنی مامایی و بارداری|Midwifery Consulting by phone

سلام؛ به وبسایت ما خوش آمدید،

گروه مشاوره مامایی جوانه در نظر دارد به جهت بالا بردن اطلاعات «بهداشتی-مامایی» شما دختران امروز و مادران فردا گام هایی را با کمک شما دوستان بردارد.

تلاش ما بر این است که اطلاعات ارائه شده در عین جامع و به روز بودن، بر روی نکات کاربردی موضوع تاکید داشته و از آوردن اسامی و اصطلاحات صرفا تخصصی اجتناب شده است.

هم چنین بخش مشاوره مامایی آنلاین، آماده پاسخگویی به سوالات شماست.

در صورت تمایل از طریق منوها و کادرهای بالای سایت، وارد اینستاگرام و تلگرام ما شده و مطالب بیشتری را ملاحظه نمایید.

مشاوره مامایی تلفنی:

9092305629 (از تلفن ثابت و در تهران)

9099071174 (از تلفن ثابت و در سراسر کشور)

کریمی؛ کارشناس مامایی

آخرین نظرات


 مشاوره مامایی تلفنی
پرولاکتین چیست؟

شنبه, ۲۴ بهمن ۱۳۹۴، ۰۱:۱۹ ب.ظ

پرولاکتین (Prolactin) نام هورمونی است در بدن زنان که از غده هیپوفیز ترشح می‌شود و محرک شیرسازی در دوران بارداری برای شیردهی زنان است. بالارفتن این هورمون در بدن زنان، مشکلاتی را برای سلامت زنان ایجاد میکند:
به طور کلی این هورمون تنها باید در دوران بارداری برای تحریک شیرسازی در بدن زنان افزایش یابد، اما بنا به دلایلی ممکن است در دوران دیگر زندگی یک زن نیز دچار افزایش شود.

علل بالا رفتن هورمون  پرولاکتین:

کم‌کاری غدد تیروئید، مصرف بخشی از داروهای ضد افسردگی، آرامبخش‌ها و تشکیل  تومورهای غده هیپوفیز در مغز

تغییر در الگوی عادت ماهیانه زنان؛ به تأخیر افتادن آن و عادت ماهیانه نامنظم، نازایی و ترشح شیر از بدن زنان بدون داشتن تجربه بارداری، همگی از جمله مواردی است که زنان باید به محض مواجهه با آن، به پزشک و متخصص زنان مراجعه کنند.

شایع‌ترین علت بالا رفتن پرولاکتین را کم‌کاری غدد تیروئید  است و این بیماری بیشتر در گروه سنی باروری زنان، یعنی 15 تا 45 سال رخ می‌دهد و برای پیشگیری و درمان آن راهکارهای مؤثری وجود دارد.

درمان این بیماری باید با توجه به علت شکل‌گیری آن انجام شود. برای مثال در صورتی که علت بیماری، کم‌کاری غدد تیروئید باشد، لازم است از داروهای درمان اختلال در تیروئید استفاده شود. اما اگر علت آن تشکیل شدن تومورهای ترشح‌کننده پرولاکتین در غده هیپوفیز باشد، از داروهای ضدتومور استفاده می‌شود. در معدود مواردی نیز درمان این بیماری نیازمند عمل جراحی است، مثلاً در موادر نادر که اندازه توموربزرگ‌تر از 1 سانت باشد و بدن بیمار به دارودرمانی جواب ندهد، برای جلوگیری از فشار به اعصاب چشم و بینایی باید بیمار تحت عمل جراحی قرار گیرد.

 برای پیشگیری از جدی شدن این بیماری، لازم است زنان به محض احساس تغییر در الگوی عادت ماهیانه و نامنظم شدن آن، ترشح شیری از سینه بدون تجربه باروری و یا سردرد همراه با دوبینی به متخصص زنان مراجعه کنند.

نظرات  (۱)

سلام.من در هفته ی یازدهم و یک روز از بارداری هستم.اما یکماه قبل بارداریم پریود نشدم و دکتر هم که رفتم بر اساس سونو گرافی سن جنین رو تشخیص داده.باید بگم من از یکسال پیش تحت نظر دکتر رفتم چون پریودیم نامنظم بود.و با قرص خارجی تنظیم پریودی تا هشت ماه تنظیم بود اما یک ماه از قرص استفاده نکردم  تا ببینم خودم پریود میشم یا نه که اون ماه پریود نشدم و ماه بعد باردار شدم .من پرولاکتینم بالا بود اما از اونجا که دوستنداشتم از قرص استفاده کنم  با توضیحات پزشک که از عوامل تشدیدش مثل استرس و عصبانیت و ...گفت تونستم سه ماه پایین نگهش دارم که بعد معلوم شد از عوامل تاخیر عادتم پرولاکتین نیست هرمون پروژسترون  کم داشتم که یه برگشو استفاده کردم  درد شکمم باعث شد فکر کنم که شاید خدای نکرده کیست باشه اما سونو بارداری رو نشون داد.میخواستم بدونم با این وضعم یعنی دقیقا میشه متوجه بشم کی وقت زایمانمه تا جنین چیزیش نشه؟
پاسخ:
سلام شما همان سنی را که سونوگفته ملاک قرار دهید کافی است برای وقت زایمان نگران نباشید.