در اين وبلاگ


مشاوره مامایی جوانه|مشاوره تلفنی مامایی و بارداری|Midwifery Consulting by phone

سلام؛ به وبسایت ما خوش آمدید،

گروه مشاوره مامایی جوانه در نظر دارد به جهت بالا بردن اطلاعات «بهداشتی-مامایی» شما دختران امروز و مادران فردا گام هایی را با کمک شما دوستان بردارد.

تلاش ما بر این است که اطلاعات ارائه شده در عین جامع و به روز بودن، بر روی نکات کاربردی موضوع تاکید داشته و از آوردن اسامی و اصطلاحات صرفا تخصصی اجتناب شده است.

هم چنین بخش مشاوره مامایی آنلاین، آماده پاسخگویی به سوالات شماست.

در صورت تمایل از طریق منوها و کادرهای بالای سایت، وارد اینستاگرام و تلگرام ما شده و مطالب بیشتری را ملاحظه نمایید.

مشاوره مامایی تلفنی:

9092305629 (از تلفن ثابت و در تهران)

9099071174 (از تلفن ثابت و در سراسر کشور)

کریمی؛ کارشناس مامایی

آخرین نظرات


 مشاوره مامایی تلفنی
زایمان زود رس را چگونه کاهش دهیم....!

چهارشنبه, ۷ مهر ۱۳۹۵، ۰۷:۰۸ ب.ظ
در بعضی از موارد برای تعداد اندکی از خانمها زایمان زود رس اتفاق می افتد که باید گفت این اتفاق تا حدودی مشکلات را برای فرزند به وجود می آورد.
در بعضی از موارد برای تعداد اندکی از خانمها زایمان زود رس اتفاق می افتد که باید گفت این اتفاق تا حدودی مشکلات را برای فرزند به وجود می آورد. همچنین گفته می شود که نوزادانی که 2 الی 3 هفته زودتر از زمان مقرر به دنیا می آیند بیشتر در خطر مرگ قرار دارند. اما سوالی که در اینجا به وجود می آید چگونه از زایمان زودرس پیشگیری کنیم . جواب این پرسش را در این مقاله از بخش کودک آکاایران برای شما بازدیدکنندگان محترم آماده کرده ایم. پس با ما همراه باشید تا جواب خود را بیابید.

علایم زایمان زودرس
دکتر ملک منصور اقصی، متخصص بیماری های زنان و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره علل زایمان زودرس و روش های پیشگیری از آن توضیح می دهند...

آقای دکتر! زایمان زودرس چه عوارضی ممکن است داشته باشد؟
طبق مطالعات جدید مشخص شده کودکانی که یک تا سه هفته زودتر از موعد به دنیا می آیند، در هفته ی اول تولد، شش برابر و در سال اول تولد سه برابر بیشتر از نوزادانی که در زمان مقرر به دنیا می آیند، در معرض خطر مرگ قرار می گیرند. صرف نظر از میزان مرگ و میر، این گروه از نوزادان نسبت به بقیه آسیب پذیرتر هستند. پس متوجه اهمیت زمان تولد نوزاد می شوید.

زمان تولد نوزاد طبیعی، هفته 37 بارداری به بعد است. نوزادان زودرس که در هفته 34 تا 36 بارداری متولد می شوند، 71 درصد نوزادان را شامل می شوند. در مطالعات زیادی مشخص شده است که این کودکان بیش از بقیه در معرض مشکلات تنفسی و تغذیه ای قرار می گیرند، در تنظیم دمای بدن خود با مشکلات بیشتری مواجه هستند و احتمال ابتلا به زردی هم در آنها بیشتر است. همچنین این کودکان در فرآیند رشد مغز نیز با مشکلاتی مواجه می شوند.

کدام مادران در معرض زایمان زودرس قرار دارند و چرا؟
در مواردی به دلیل ناهنجاری های رحمی، مادر قدرت نگهداری جنین را تا زمان معمول ندارد. در حال حاضر نیز با توجه به روش های باروری مصنوعی، به دلایل مختلف مادران قدرت کمتری در نگهداری جنین تا پایان 9 ماه دارند و در نتیجه شیوع نارسی نوزاد بالا می رود.
پرستاران شیفت شب علاوه بر اینکه از نظر جسمی و روحی دچار ضربه می شوند، متاسفانه نسبت به سایر زنان شاغل، بیشتر در معرض خطر بروز زایمان های زودرس و سقط جنین هستند. عواملی همچون شب کاری، استرس شغلی و تماس با داروها، علاوه بر تاثیرات منفی بر جنین، احتمال زایمان زودهنگام را در پرستاران افزایش می دهد

اما به طور کلی علت عمده زایمان های زودرس معلوم نیست.
پیشگیری از زایمان زودرس,جلوگیری از زایمان زودرس,راههای پیشگیری از زایمان زودرس

درد زایمان زودرس
آیا ویژگی ها وخصلت های روانی مادران هم بر احتمال زایمان زودرس تاثیر دارد یا نه؟
بله، مثلا جالب است بدانید به تازگی با بررسی حدود 1800 زن باردار مشخص شد، خطر زایمان پیش از موعد در افرادی که نگرانی آنها درباره بارداری شان زیاد است، تا سه برابر افزایش می یابد.

از علل دیگر زایمان زودرس، ابتلای مادر به افسردگی است. مادران باردار افسرده بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند. هورمون استرس در مادران افسرده به طور قابل توجهی بیشتر است که منجر به زایمان زودرس می شود.

به طور متوسط مادران مبتلا به افسردگی ، دو روز زودتر از معمول زایمان می کنند، اما مادرانی که دچار افسردگی شدید هستند، زیر 37 هفته زایمان می کنند.

عوامل موثر دیگری هم هست؟
بله، مثلا عفونت های دهان و دندان در زنان، احتمال زایمان زودرس را تا هفت برابر بیشتر می کند که تحقیقات نشان داده است، انتقال سریع عفونت های دهان و دندان به جنین، باعث زایمان زودرس می شود. قرار گرفتن زنان غیرسیگاری در معرض دود دخانیات و به ویژه دود سیگار در دوران حاملگی، باعث کاهش وزن نوزاد و زایمان زودرس می شود.

همچنین مواجهه با دود دخانیات در دوران حاملگی می تواند باعث تاخیر در رشد درون رحمی و سقط ناگهانی جنین شود.

پس علت های بروز زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس، خیلی زیاد است.
همین طور است. بهتر است بگوییم هر عاملی که مانع از تکامل جسمی و سیستم های مختلف بدن جنین در داخل رحم شود، می تواند باعث به دنیا آمدن زودرس جنین شود، مثل انواع بیماری ها از جمله تب مادر.

بنابراین روش های پیشگیری عبارت است از جلوگیری از بروز این عوامل و پیگیری روش زندگی سالم. اما روش درمان و کاهش خطر بروز زایمان نوزاد نارس شامل چه مواردی می شود؟
با کنترل بیماری های مادر و کنترل تغذیه و تأمین شرایط مناسب برای حاملگی می توان از تولد نوزاد نارس جلوگیری کرد، اما بعد از تولد نیز با استفاده از امکانات جدید پزشکی می توان نوزادان نارس را با بهترین کیفیت نگهداری کرد و در نتیجه از مرگ و میر آنها جلوگیری کرد.

برای کاهش خطر زایمان نوزاد نارس نیز باید مورادی را رعایت کرد؛ مثلا در مورد مادران افسرده و مضطرب، اگر پزشک متخصص با این افراد گفتگو کند می تواند ترس و اضطراب آنها را به حداقل برساند. حمایت و نقش پدر نیز در کاهش این اضطراب ها و نگرانی ها بسیار تاثیرگذار است.
برای پیشگیری از ابتلا به مسمومیت بارداری، کنترل دقیق موارد این بیماری و پرهیز از تصمیم گیری شتاب زده برای ختم بارداری را در موارد خفیف پره اکلامپسی (نوعی مسمومیت بارداری) توصیه می کنیم.

درد زایمان زودرس
 برای درمان عفونت های دهان و دندان، توصیه می شود به دلیل اینکه سه ماهه اول بارداری حساسیت ویژه ای دارد و امکان عکس برداری و بی حسی نیست، در ماه های بعدی نیز درمان مشکلات دندانی بدون درد و با روش بی حسی امکان پذیر نیست، بهتر است زنان قبل از باردار شدن، توجه بیشتری به بهداشت دهان و دندان خود داشته باشند و هرگونه درمانی را که لازم است، انجام دهند.

در مجموع شاید زایمان زودرس در حال حاضر مهم ترین مشکل بارداری و زایمان باشد و سالانه صدها تحقیق در مورد علل و نحوه پیشگیری از آن انجام شود، اما هنوز بسیاری از سوالات در مورد زایمان زودرس همچنان بی پاسخ مانده اند.